3.5.3.6.2
Zdravotní způsobilost k praktickému vyučování a k praktické přípravě a v průběhu vzdělávání žáků a studentů středních a vyšších odborných škol
JUDr. Anna Janáková
NahoruPraktické vyučování
V rámci vzdělávání žáků na středních školách se vedle teoretického vyučování a výchovy mimo vyučování poskytuje také praktické vyučování. Praktické vyučování zahrnuje odborný výcvik, cvičení, učební praxi a odbornou nebo uměleckou praxi a sportovní přípravu, a to podle jednotlivých oborů vzdělání. Odborná nebo umělecká praxe a sportovní příprava může být uskutečňována i v období školních prázdnin po dobu stanovenou rámcovým vzdělávacím programem. Praktické vyučování se uskutečňuje:
a) ve školách,
b) ve školských zařízeních nebo
c) na pracovištích fyzických osob, které jsou samostatně výdělečně činné (dále též "OSVČ") nebo právnických osob, které mají oprávnění k činnosti související s daným oborem vzdělání a uzavřely se školou smlouvu o obsahu a rozsahu praktického vyučování a podmínkách pro jeho konání; náležitosti smlouvy stanoví vyhláška č. 13/2005 Sb.,
nebo kombinovaně u všech, nebo u vícero shora uvedených subjektů.
NahoruPraktická příprava
Vyšší odborné vzdělávání obsahuje vedle teoretické přípravy (přednášky, semináře, konzultace, cvičení a exkurze) také praktickou přípravu. Praktická příprava se uskutečňuje formou praktického vyučování:
a) ve škole (pokud k tomu má vytvořeny materiální a personální podmínky) nebo
b) formou odborné praxe na pracovištích fyzických nebo právnických osob (např. i u živnostníka), které mají oprávnění k činnosti související s daným oborem vzdělání a které mají se školou uzavřenou smlouvu o obsahu a rozsahu odborné praxe a podmínkách pro její konání.
NahoruDůvody prohlídek žáků a studentů
Praktické vyučování a praktická příprava je zpravidla zahájeno asi dva roky poté, co byla posouzena zdravotní způsobilost žáka či studenta ke vzdělávání před podáním přihlášky na školu. Vzhledem k tomu, že toto období je charakterizováno velkou dynamikou rozvoje organismu (dorostový věk), stanoví zákon o specifických zdravotních službách povinnost před zařazením žáka nebo studenta k praktickému vyučování nebo praktické přípravě opětovně zhodnotit jeho zdravotní stav a posoudit jeho schopnost vyrovnat se bez přetížení organismu se zdravotními nároky souvisejícími s podmínkami, za který je praktické vyučování nebo praktická příprava vykonávána. Počítá se i s mimořádnými lékařskými prohlídkami v případě podezření na možnost ohrožení zdraví v souvislosti s vykonáváním činnosti při praktickém vyučování nebo praktické přípravě.
NahoruZásada prevence
Důvodová zpráva k návrhu zákona o specifických zdravotních službách zdůrazňuje, že posouzení zdravotní způsobilosti dítěte k praktickému vyučování a praktické přípravě je jedním ze zásadních preventivních momentů při péči o zdravý vývoj mladé populace. V době předložení návrhu zákona o specifických zdravotních službách bylo v oborech vzdělání, jehož součástí je praktické vyučování a praktická příprava, vzděláváno na 222 tisíc žáků a studentů, z toho asi 7,4 tisíce studentů vyšších odborných škol.
NahoruÚčel prohlídek žáků a studentů
Lékařské prohlídky ke zjištění zdravotního stavu a zdravotní způsobilosti ke vzdělávání nebo v průběhu vzdělávání se provádějí za účelem vyloučení nemocí, vad nebo stavů, které omezují nebo vylučují zdravotní způsobilosti ke konkrétnímu vzdělávání.
NahoruRizikové faktory pracovního prostředí a seznam nemocí
Rizikové faktory a seznam nemocí, které omezují nebo vylučují zdravotní způsobilost ke vzdělávání a v průběhu vzdělávání při výskytu těchto faktorů a rozsah odborných vyšetření a četnost lékařských prohlídek v případech, kde se nepostupuje podle obecných ustanovení o periodických prohlídkách, stanoví vyhláška č. 79/2013 Sb., o PLS:
a) rizikové faktory pracovních podmínek v části I. přílohy vyhlášky o PLS.
b) profesní rizika (do konce roku označovaná jako "rizika ohrožení zdraví") v části II. přílohy vyhlášky o PLS.
Obě části přílohy vyhlášky o PLS se použijí jak pro lékařské prohlídky ke vzdělávání a v průběhu vzdělávání, tak pro pracovnělékařské prohlídky; podrobnosti jsou vyloženy v podkapitole Organizace, obsah a rozsah PLS.
NahoruZdravotní způsobilost ke vzdělávání
Druhy lékařských prohlídek ke vzdělávání nebo v jejich průběhu
Lékařské prohlídky ke vzdělávání a v jejich průběhu upravuje § 14a V o PLS a níže uvedená tabulka uvádí jejich přehled:
Nahoruse provádí:
NahoruŽádost o provedení prohlídky
Lékařská prohlídka uchazeče o vzdělávání ve střední škole nebo vyšší odborné škole a v průběhu vzdělávání se provádí na základě žádosti o provedení lékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a v průběhu vzdělávání.
NahoruKdo je oprávněn žádost podat
Lékařská prohlídka ke vzdělávání a v průběhu vzdělávání se provede na základě žádosti (§ 14a odst. 2 VoPLS):
→ v případě prohlídek uvedených shora pod bodem A a B1:
- zákonného zástupce nezletilého uchazeče o vzdělávání, žáka nebo studenta nebo
- zletilého uchazeče o vzdělávání, žáka nebo studenta;
- jde-li o žáka nebo studenta s nařízenou ústavní výchovou nebo uloženou ochrannou výchovou, lze tyto prohlídky v nezbytných případech provést na žádost ředitele příslušného zařízení pro výkon ústavní nebo ochranné výchovy,
→ v případě prohlídek uvedených shora pod bodem B 2 a C: ředitele školy; jde-li o praktické vyučování nebo praktickou přípravu uskutečňovanou na pracovišti právnické nebo fyzické osoby, vyžádá si ředitel školy pro účely žádosti od těchto osob údaje o druhu a režimu práce, kterou bude žák nebo student vykonávat, a o zdravotních a bezpečnostních rizicích této práce a míře rizik vyjádřené kategorií práce.
NahoruNáležitosti žádosti o prohlídku
Praxe neměla jednotný postup při podávání žádostí o provedení prohlídky ke vzdělávání a v průběhu vzdělávání. Poslední novela VoPLS právně účinná od 15. prosince 2017 to vyřešila tak, že stanovila náležitosti žádosti o provedení lékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti ke vzdělávání a v průběhu vzdělávání, a to v novém ust. § 15a.
Žádost o provedení lékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti uchazeče o vzdělávání ve střední nebo vyšší odborné škole má obsahovat tyto náležitosti:
a) identifikační údaje školy, a to název právnické osoby vykonávající činnost školy a adresu sídla školy,
b) identifikační údaje uchazeče o vzdělávání, a to jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, adresu místa trvalého pobytu uchazeče o vzdělávání, popřípadě místo pobytu na území České republiky, jde-li o cizince,
c) kód a název oboru vzdělání uvedený v přihlášce ke studiu,
d) důvod provedení prohlídky.
Žádost o provedení lékařské prohlídky a posouzení zdravotní způsobilosti žáka nebo studenta v průběhu vzdělávání:
- identifikační údaje školy, a to název právnické osoby vykonávající činnost školy a adresu sídla školy,
- identifikační údaje uchazeče o vzdělávání, a to jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, adresu místa trvalého pobytu uchazeče o vzdělávání, popřípadě místo pobytu na území České republiky, jde-li o cizince,
- důvod provedení prohlídky.
- identifikační číslo právnické osoby vykonávající činnost školy, bylo-li přiděleno,
- kód a název oboru vzdělání, ke kterému je žák nebo student posuzován,
- druh požadované prohlídky,
- údaje o podmínkách výuky a praktického vyučování a o rizikových faktorech ve vztahu ke konkrétní práci a míře rizikových faktorů pracovních podmínek vyjádřené kategorií práce podle jednotlivých rozhodujících rizikových faktorů pracovních podmínek, jde-li o žádost podle bodu B 2 nebo bodu C shora uvedeného přehledu.
NahoruVzory žádosti o provedení prohlídky ve vztahu ke vzdělání
ŽÁDOST O PROVEDENÍ LÉKAŘSKÉ POHLÍDKY A POSOUZENÍ ZDRAVOTNÍ ZPŮSOBILOSTI
uchazeče o vzdělávání ve střední nebo vyšší odborné škole
Vzor
Škola: identifikační údaje školy, a to název právnické osoby vykonávající činnost školy a adresu sídla školy.
Uchazeč o vzdělání: identifikační údaje uchazeče o vzdělávání, a to jméno, popřípadě jména, příjmení, datum narození, adresu místa trvalého pobytu uchazeče o vzdělávání, popřípadě…