3.1.3
Návrh novely vyhlášky o stanovení sazby poplatku na činnost Energetického regulačního úřadu
redakce EnergetikaInfo.cz
Poplatek na činnost Energetického regulačního úřadu (dále také jen "poplatek") je základním prostředkem financování tohoto úřadu a předpokladem jeho finanční nezávislosti, která je vyžadována právem Evropské unie.
Podle čl. 57 odst. 5 písm. b) a c) Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2019/944 ze dne 5. června 2019 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou a o změně směrnice 2012/27/EU a podle čl. 76 odst. 5 písm. a) a b) Směrnice Evropského parlamentu a Rady (EU) 2024/1788 ze dne 13. června 2024 o společných pravidlech pro vnitřní trh s plynem z obnovitelných zdrojů, se zemním plynem a s vodíkem a o změně směrnice (EU) 2023/1791 a zrušení směrnice 2009/73/ES, musí členské státy zajistit, aby regulační orgán byl finančně autonomní, měl potřebné finanční zdroje k plnění svých úkolů a pravomocí a autonomii při plnění přiděleného rozpočtu. Implementace daných ustanovení práva Evropské unie je provedena energetickým zákonem č. 458/2000 Sb.
Podle § 17d odst. 1 energetického zákona jsou účastníci trhu s elektřinou, kteří v souladu s cenovými předpisy hradí cenu za provoz nesíťové infrastruktury, povinni hradit v této ceně zvláštní poplatek na činnost Energetického regulačního úřadu. Poplatek hradí také účastníci trhu s plynem, kteří v souladu s cenovými předpisy hradí cenu za činnosti operátora trhu, jejíž součástí je i poplatek. Poplatek je příjmem státního rozpočtu, kapitoly 349 - Energetický regulační úřad.
Podle § 17d odst. 2 energetického zákona stanoví vláda svým nařízením sazbu poplatku v odvětví elektroenergetiky tak, aby pokrýval náklady na činnosti Energetického regulačního úřadu a činil nejméně 1,70 Kč za měsíc a nejvýše však 4,40 Kč za měsíc na každé odběrné místo zákazníka odebírajícího elektřinu. Podle § 17d odst. 3 energetického zákona v odvětví plynárenství stanoví vláda svým nařízením sazbu poplatku tak, aby pokrýval náklady na činnosti Energetického regulačního úřadu a činil nejméně 1,00 Kč/MWh a nejvýše však 2,60 Kč/MWh za množství spotřebovaného plynu.
V souladu s § 17d odst. 2 a 3 energetického zákona tento poplatek vláda stanovila nařízením vlády č. 392/2015 Sb., o stanovení sazby poplatku na činnost Energetického regulačního úřadu (dále jen "nařízení vlády č. 392/2015 Sb.). Podle tohoto nařízení vlády sazba poplatku v odvětví elektroenergetiky činí 2,39 Kč za měsíc na každé odběrné místo zákazníka odebírajícího elektřinu a sazba poplatku v odvětví plynárenství činí 1,34 Kč/MWh za množství spotřebovaného plynu. Nařízení vlády č. 392/2015 Sb. stanovuje sazbu poplatku při její spodní zákonné hranici a stanovená sazba poplatku, která je v nezměněné výši od roku 2016, již nekoresponduje s výdaji na zabezpečení činnosti Energetického regulačního úřadu. Za 9 let účinnosti nařízení vlády nejenže se významně rozšířil okruh činností, které Energetický regulační úřad vykonává, ale svůj vliv na chod úřadu má i inflace posledních let, která významně ovlivnila jeho provozní výdaje z důvodu rostoucích cen energií, nájmů, majetku, materiálu a služeb. Výrazný vliv má rovněž snižující se spotřeba plynu v posledních letech, na kterou je navázána část poplatku za oblast plynárenství, v jejímž důsledku došlo k…