dnes je 24.4.2025

Input:

Ishikawův diagram

22.4.2025, , Zdroj: Verlag Dashöfer

14.1.3
Ishikawův diagram

Ing. Leo Tvrdoň, Ph.D., ALog., Ing. Jaroslav Bazala, Ph.D., ALog. a kolektiv autorů

Ishikawův diagram je jednoduchá analytická technika pro zobrazení a následnou analýzu příčin a následků, jejímž tvůrcem je Kaoru Ishikawa.

Jiné názvy jsou diagram rybí kosti (fish-bone diagram), diagram příčin a následků.

Ishikawův diagram je jedním ze sedmi základních nástrojů kvality a je určen k nalezení možných příčin problému, jejich porovnání a priorizaci. Princip diagramu Ishikawa vychází z jednoduché kauzality - každý následek (problém) má svou příčinu nebo kombinaci příčin. Jeho cílem je tedy analýza a určení nejpravděpodobnější příčiny řešeného problému.

Vzhledem ke své univerzálnosti nachází Ishikawův diagram uplatnění v oblasti kvality při hledání příčin nekvality, ale také v oblasti rizik či řešení problémů. Často je používán při týmových technikách hledání řešení, jako je například brainstorming. Při řešení problému se v diskusi nebo pomocí jiné analytické techniky systematicky hledají jeho možné příčiny a znázorňují se formou rybí kostry (odtud jeho pojmenování).

Ishikawův diagram je možné použít jak zpětně pro hledání příčiny problému, tak dopředně při návrhu výrobku pro preventivní určení a eliminaci možných příčin produktů.

Příčiny se většinou hledají v základních dimenzích. Některé publikace uvádějí 6 dimenzí (lidé, stroj, materiál, metoda, prostředí, měření), jiné 8 typických dimenzí používaných ve výrobě (8M).

  • Man power - People (Lidé)  - příčiny způsobené lidmi.

  • Methods (Metody) - příčiny způsobené pravidly, směrnicemi, pravidly, legislativou či normami.

  • Machines (Stroje) - příčiny způsobené zařízením, jako jsou stroje, počítače, nářadí, nástroje.

  • Materials (Materiál) - příčiny způsobené vadou nebo vlastností materiálů.

  • Measurements (Měření) - příčiny

Nahrávám...
Nahrávám...