dnes je 21.11.2024

Input:

Změna dispozic pro zacházení se zásilkou udělovaná dopravci v průběhu přepravy

25.8.2015, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.4
Změna dispozic pro zacházení se zásilkou udělovaná dopravci v průběhu přepravy

Mgr. Tomáš Roubal

K častým příčinám krádeží zásilek při mezinárodní silniční přepravě a následným nesnázím dopravců spojeným s otázkou jejich odpovědnosti za vznik škody a povinnosti škodu nahradit patří jednání, kdy dopravce podcení situaci a nepoukáže na zákonné podmínky, kterými je vázáno dispoziční právo odesílatele (ev. příjemce) žádat po něm v průběhu přepravy změny v zacházení se zásilkou oproti požadavkům uplatněným původně v objednávce přepravy (v přepravní smlouvě) a v nákladním listě CMR.

Pachatelé (často gangy pachatelů) krádeží přepravovaných zásilek, kteří v konkrétní přepravě vystupují jako jedna z firem přepravního řetězce, využívají a zneužívají nezřídka lehkomyslnosti dopravce, event. přímo jeho řidiče tím, že v telefonické (příp. i e-mailové) komunikaci žádají po dopravci nebo přímo po jeho řidiči, aby realizoval dodání zásilky jinému příjemci či na jinou adresu, než vyplývá z údajů nákladního listu CMR, který odesílatel a dopravce (jeho řidič) při převzetí zásilky k přepravě stvrdili svými podpisy.

Jestliže dopravce či jeho řidič takovou telefonickou změnu dispozic pro zacházení s přepravovanou zásilkou akceptuje (nezřídka v "dobré víře", že "pružně a bez zbytečných formalit" vyhověl svému příkazci), porušil závažně zákonná ustanovení a přinejmenším se zbytečně vystavuje nemalému riziku.

V horším případě, tj. zejména v případě, že v dané přepravě šlo o falešné a u dopravce navíc nezákonným způsobem uplatněné příkazy pachatelů trestné činnosti, jejichž akceptací dopravcem došlo ke krádeži zásilky, nese dopravce odpovědnost za nešťastné důsledky tohoto svého jednání.

Proto chceme v tomto "okénku prevence" přijít s upozorněním vyjadřujícím velmi naléhavé doporučení pro dopravce: Pozor na dodržování zákonných podmínek pro změny dispozic k zacházení se zásilkou udělovaných dopravci (event. přímo jeho řidiči) v průběhu přepravy poukázat na klíčová zákonná preventivní opatření, která sledují ochranu přepravované zásilky a také i zájem každého řádného dopravce.

Je obvyklé, že dopravce provádějící mezinárodní silniční přepravu zásilky důvodně očekává, že odesílatel zásilky ví přesně to, jakému příjemci a na jakou adresu má být dopravcem přepravovaná zásilka dodána. Předpokládá, že tyto základní údaje vyplývají z objednávky přepravy a že se promítnou v nákladním listě CMR, který je dokladem o uzavření přepravní smlouvy. Ostatně odesílatel odpovídá za správnost těchto a dalších základních údajů nákladního listu CMR nutných pro dodání zásilky jejímu příjemci a za výlohy a škody, jež vzniknou dopravci v důsledku nepřesnosti nebo neúplnosti údajů zásadních pro uskutečnění přepravy (viz čl. 6 a 7 Úmluvy CMR).

Jestliže však dojde k situaci, kdy je dopravce či přímo jeho řidič žádán v průběhu přepravy o změny v zacházení s přepravovanou zásilkou, je namístě, aby dopravce zpozorněl vůči tomu, kdo, k čemu a za jakých podmínek je v této situaci oprávněn; kým a jaké zákonné náležitosti pro změnu dispozic pro zacházení se zásilkou mají být splněny.

Je zde namístě připomenout a odkázat zejména na kogentní ustanovení čl. 12 Úmluvy CMR, které tyto důležité otázky upravují a dávají na ně, zcela důvodně, striktní – přísné, nesmlouvavé – odpovědi.

V situacích, o nichž je zde řeč, je třeba, aby si byli pracovníci dopravce především vědomi:

1) práva odesílatele (ev. příjemce – jedině však tehdy, pokud sám odesílatel při vystavení nákladního listu CMR do něj učinil záznam o tom, že právo disponovat se zásilkou v průběhu přepravy náleží příjemci) žádat o změny v zacházení s přepravovanou zásilkou – o zastavení přepravy, o změnu místa dodání, o změnu příjemce zásilky (čl. 12 odst. 1 a 3 Úmluvy CMR).

Odesílatel (ev., při splnění výše uvedeného předpokladu, příjemce) může takovéto příkazy udělit od okamžiku vyhotovení nákladního listu CMR při převzetí zásilky dopravcem k přepravě až do okamžiku jejího dodání příjemci, tj. do doby, než dopravce vydá příjemci druhý výtisk nákladního listu CMR k jeho stvrzení (čl. 12 odst. 2 a 3 Úmluvy CMR).

2) že toto právo odesílatele (ev., při splnění výše uvedeného předpokladu, příjemce) je důvodně – také ve vlastním zájmu dopravce – velmi striktně vázáno na tyto zcela zásadní podmínky:

a) Odesílatel (ev. příjemce), jenž chce uplatnit toto své právo, je povinen vykázat se prvním vyhotovením nákladního listu CMR (tj. jeho výtiskem pro odesílatele), ve kterém musí být zapsány nové příkazy dané dopravci, a hradit dopravci veškeré výlohy a škody vzniklé provedením těchto příkazů (čl. 12 odst. 5 písm. a) Úmluvy CMR).

b) Provedení příkazů musí být možné v době, kdy dojdou osobě, která je má provést, a nesmí narušovat obvyklý provoz dopravcova podniku ani způsobit škodu odesílatelům nebo příjemcům jiných zásilek (čl. 12 odst. 5 písm. b) Úmluvy CMR).

c) Nemůže-li

Nahrávám...
Nahrávám...