8.4.7.2 Technická příprava výroby (TPV) při vstřikování plastů
Ing. Miloš Sova, CSc.
Vlastní výrobě forem předchází technická příprava (TPV). Představuje kompletní zhotovení všech potřebných výrobních podkladů, včetně zajištění materiálu a veškerého příslušenství.
Organizace přípravy výroby nebývá jednotná a je podřízena současné potřebě a stavu jednotlivých výrobců (způsobu výroby, strojního vybavení apod.). Zdrojem organizace a řízení výroby formy jsou technicko-výrobní podklady, zpracované v uvedených střediscích TPV.
- oddělení konstrukce vyhotoví kompletní výkresovou dokumentaci, včetně kusovníku materiálu. Její činnost je organizována tak, aby zhotovené podklady navazovaly na práci v dalších odděleních.
- technologické oddělení stanoví technologický postup výroby jednotlivých součástí, větších celků, montáže a odzkoušení. Provedení bývá rámcové, s odkazy na konstrukční dokumentaci (úkony jednotlivých operací, strojní skupinu, prováděcí středisko, speciální stroj, ...) Způsob zpracování a charakteristika údajů odpovídá sériovosti výroby a kvalifikaci pracovníků.
- oddělení normování výkonu vyhotoví pracovní lístky s časovými normami na jednotlivé technologické operace (tarifní třídu, čas přípravný, pracovní ...).
- materiálová skupina zajišťuje materiál a veškeré příslušenství formy. Doplňuje konstrukční rozpisku o další specifikace materiálu. Ve spolupráci s technologií provede potřebné úpravy (technologické přídavky materiálu, ...). Vyhotoví výdejky materiálu, zajistí jeho přímý odběr a zkompletovaný na paletách, předá výrobnímu středisku.
Organizační systém je závislý na charakteru výroby. Nejčastější uspořádání je znázorněno na obrázku.
Schéma organizačního systému při výrobě forem:
Nahoru Úpravy povrchu dutin forem
Jednotlivé součásti formy a její celky vyžadují takový způsob opracování a dodržení přesnosti, aby splnily požadovanou funkci. Dutina formy se svým povrchem určuje tvar, rozměry i povrch budoucího výstřiku. Vhodnou úpravou jakosti povrchu formy se zvýší nejen estetický vzhled výstřiku, ale i jeho účelové využití. Povrch vyrobených součástí pak na různou jakost, lesk, případně i další charakteristiky.
Povrch dutiny formy se může zhotovit jako:
- matný, který je výrobně nejjednodušší a ekonomicky nejvhodnější. Takový povrch je obvykle výchozí plochou po elektroerosivním obrábění. Může se však vyrobit i jinými technologiemi (ruční úpravou, ...). Podle požadované jakosti se určí i dokončovací technologie. Matný povrch formy zvýhodňuje povrch výstřiku v tom, že může menší jakostí zakrýt i některé vzhledové nedostatky při vstřikování, jako jsou studené spoje, stopy po toku taveniny apod;
- lesklý, který vyžaduje poměrně nákladnou a náročnou operaci opracování povrchu dutiny formy, a tím umožňuje následné docílení jakosti povrchu výstřiku. Tvarová dutina formy musí být vyrobena z kvalitní oceli a také technologie vstřikování vyžaduje vysokou úroveň. Stupeň lesku je třeba definovat (zrcadlový, vysoký, ...). Na lesklém povrchu výstřiku se však zvýrazní veškeré nedostatky výroby formy a…