dnes je 21.11.2024

Input:

Svařovací dráty pro obloukové svařování žáropevných ocelí tavící se elektrodou v ochranném plynu

27.9.2020, , Zdroj: Verlag Dashöfer

6.4.2.3
Svařovací dráty pro obloukové svařování žáropevných ocelí tavící se elektrodou v ochranném plynu

Ing. Josef Trejtnar

Značení a klasifikace těchto drátů byla upravena normou ČSN EN 12070 (055313), platnou nejen pro dráty pro svařování v ochranných atmosférách, ale i pro dráty pro svařování wolframovou netavící se elektrodou (TIG) i pro dráty pro svařování pod tavidlem. Norma částečně nahradila původní ČSN 055370 a zrušila ČSN 055380, 055381, 055391 a 055397. V roce 2007 byla přijata nová norma ČSN EN ISO 21952:2007, která podobně jako v předchozích případech zavádí klasifikaci podle evropského systému (A) a systému, vycházejícího z amerických a z asijských norem (B) Klasifikace EN ISO 21952-A vychází z předchozí normy ČSN EN 12070 a jasně definuje požadavky na dráty pro svařování jak v ochranných atmosférách, tak i metodou TIG i pro svařování pod tavidlem žáropevných ocelí a ocelí pro použití za zvýšených teplot. Vychází přitom pouze z chemického složení příslušných drátů s prvním písmenem, které označuje příslušnou metodu svařování, a to:

G – obloukové svařování tavící se elektrodou v ochranném plynu

W – obloukové svařování wolframovou netavící se elektrodou v ochranném plynu (TIG)

S – svařování pod tavidlem.

Zásady klasifikace podle obou systémů citované normy a vysvětlení symbolů značení těchto drátů podle ČSN EN ISO 21952 i podle hojně používané americké normy AWS A5.28 uvádějí následující text. Je nutno opět upozornit, že popis je pouze informačním výtahem z citovaných dokumentů, který nemůže nahradit plný text a neobsahuje veškeré údaje, potřebné pro případné použití. Stejná norma tedy platí i pro dráty pro obloukové svařování netavící se elektrodou v ochranném plynu (TIG)

Klasifikace drátů pro svařování žáropevných ocelí podle ČSN EN ISO 21952-A

Základem klasifikace podle systému ČSN EN ISO 21952-A je chemické složení použitého drátu. Norma nepoužívá žádné označení pro vlastnosti svarového kovu ani pro použitý ochranný plyn. Způsob klasifikace vysvětluje následující příklad a navazující tabulka:

G(W) CrMo1Si

kde první uvedené písmeno charakterizuje metodu svařování, a to:

G je označení pro dráty pro obloukové svařování tavící se elektrodou v ochranném plynu,

W je označení pro dráty pro svařování netavící se elektrodou v ochranném plynu (tj. pro TIG)

Další celé označení, v tomto případě CrMo1Si je označením pro klasifikaci drátu podle chemického složení, vyplývající z následující tabulky.

Tabulka Označení chemického složení drátu podle ČSN EN ISO 21952-A

Klasifikace drátů pro svařování žáropevných ocelí podle ČSN EN ISO 21592-B

Klasifikace podle systému ČSN EN ISO 21952-B se liší od předchozího systému –A především tím, že zahrnuje označení pro pevnostní vlastnosti čistého svarového kovu ve stavu po

Nahrávám...
Nahrávám...