dnes je 28.1.2025

Input:

Poskytování informací v dodavatelském řetězci

14.10.2019, , Zdroj: Verlag Dashöfer

18.5.5
Poskytování informací v dodavatelském řetězci

Ing. Oldřich Petira, CSc.

Komunikace v dodavatelském řetězci má sloužit především k přenosu informací důležitých pro bezpečné zacházení s chemickými výrobky od výrobců a dovozců látek a směsí směrem k jejich uživatelům. Důležitá je i komunikace v opačném směru, kterou by měl být zajištěn přenos praktických poznatků o nebezpečnosti výrobků získaných při jejich používání od uživatelů k dodavatelům.

V systémech nařízení REACH a CLP jsou hlavní povinnosti spojené s předáváním informací v dodavatelském řetězci plněny:

  1. poskytováním bezpečnostních listů k nebezpečným látkám a směsím podle čl. 31 nařízení REACH;
  2. informacemi o látkách podrobených povolování nebo omezování podle čl. 32 nařízení REACH;
  3. povinností sdělovat informace o látkách a směsích proti směru dodavatelského řetězce podle čl. 34 nařízení REACH;
  4. povinností dodavatelů v dodavatelském řetězci spolupracovat za účelem splnění požadavků nařízení CLP na klasifikaci, označování a balení podle čl. 4(9) nařízení CLP.

Výměna informací v dodavatelském řetězci v obou směrech je důležitým nástrojem pro předávání informací důležitých z hlediska bezpečného používání látek a směsí od výrobce/dovozce k uživateli, a pokud je to vhodné, naopak od uživatelek výrobci/dovozci.

Hlavním nástrojem pro předávání informací o nebezpečnosti a o bezpečném používání nebezpečných látek a směsí je podle nařízení REACH bezpečnostní list.

Za situace, že nemusí být bezpečnostní list poskytován, ale látky nebo směsi jsou při uvádění na trh a při používání podřízeny zásadám povolování nebo omezování, musí být na tuto skutečnost uživatel upozorněn poskytnutím informací podle čl. 32 nařízení REACH.

V případech, že při používání látek a směsí zjistí uživatel nové informace o nebezpečnosti nebo zjistí nedostatky v doporučených podmínkách používání látek a směsí, je jeho povinností podle čl. 34 nařízení REACH sdělit své nové poznatky dodavateli proti směru dodavatelského řetězce, aby je nakonec obdržel výrobce nebo dovozce, mohl je ověřit a zapracovat do informační dokumentace spojené s uváděním látky nebo směsi na trh.

Poskytování bezpečnostních listů

Bezpečnostní list je hlavním nástrojem pro sdělování informací v dodavatelském řetězci o nebezpečnosti, bezpečných podmínkách zacházení s látkou nebo směsí a dalších informací důležitých pro posouzení rizika pro zdraví a bezpečnost pracovníků a životního prostředí při jejich používání.

Formát a obsah bezpečnostního listu a zásady jeho tvorby jsou popsány v kapitole Náležitosti bezpečnostních listů.

Komu je určen bezpečnostní list

Je určen podnikajícím uživatelům látek a směsí. Neposkytuje se nepodnikajícím spotřebitelům (široké veřejnosti). Informace obsažené v bezpečnostním listu mají především umožnit zaměstnavatelům a samostatným podnikajícím osobám plnit jejich povinnosti při zajištění podmínek pro bezpečnou a hygienickou práci zaměstnanců.

Kdy musí být bezpečnostní list poskytován

Nařízení REACH stanoví v čl. 31 dvě situace, kdy musí být bezpečnostní list poskytnut. Kromě toho může být bezpečnostní list poskytován dodavatelem k chemickým výrobkům dobrovolně, jako nepovinný dokument.

  • Bezpečnostní list poskytovaný povinně bez vyžádání

Nejpozději při první dodávce musí dodavatel poskytnout bezpečnostní list:

  1. k látkám nebo směsím klasifikovaným podle nařízení CLP jako nebezpečné;
  2. k látkám perzistentním, bioakumulativním a toxickým (PBT) a vysoce perzistentním a vysoce bioakumulativním (vPvB) podle kritérií stanovených v příloze XIII k nařízení REACH;
  3. k látkám zahrnutým do seznamu látek vzbuzujících mimořádné obavy vytvářeném podle čl. 59(1) nařízení REACH.
  4. Bezpečnostní list poskytovaný povinně na vyžádání

Na vyžádání musí dodavatel poskytnout bezpečnostní list ke směsím neklasifikovaným jako nebezpečné, které obsahují:

  1. v individuální koncentraci ≥ 1 % hm. pro směsi jiné než plynné a ≥ 0,2 % obj. pro plynné směsi alespoň jednu látku klasifikovanou jako nebezpečná pro lidské zdraví nebo životní prostředí;
  2. v individuální koncentraci ≥ 0,1 % hm. pro směsi jiné než plynné alespoň jednu látku, která je karcinogenní kategorie 2 nebo toxická pro reprodukci kategorie 1A, 1B a 2, jež má senzibilizující účinky na kůži kategorie 1 nebo na dýchací cesty kategorie 1, nebo která působí na laktaci či jejím prostřednictvím nebo která je perzistentní, bioakumulativní a toxická (PBT) či vysoce perzistentní a vysoce bioakumulativní (vPvB) podle kritérií uvedených v příloze XIII k nařízení REACH nebo byla z důvodů jiných než těch, jež jsou již uvedeny v písmenu a), zahrnuta do seznamu látek vzbuzujících mimořádné obavy vytvořeného podle čl. 59(1) nařízení REACH.
Vlastnost Klasifikační limit1) Elicitační limit2)
Carc. 2 ≥ 1 % ≥ 0,1 %
Repr. 1A, 1B ≥ 0,3 % ≥ 0,1 %
Repr. 2 ≥ 3 % ≥ 0,1 %
Lact. ≥ 0,3 % ≥ 0,1 %
Skin sens. 1 ≥ 1 % ≥ 0,1 %
Resp. sens. ≥ 1 % ≥ 0,1 %
PBT, vPvB - ≥ 0,1 %
Čl. 59(1) - ≥ 0,1 %

1) Přítomnost složky s danou vlastností v koncentraci odpovídající klasifikačnímu limitu vede ke klasifikaci směsi danou vlastností.

2) Přítomnost složky s danou vlastností v koncentraci odpovídající elicitačnímu limitu nevyžaduje klasifikaci směsi, ale musí být poskytován bezpečnostní list na vyžádání.

  • Bezpečnostní list poskytovaný nepovinně

V praxi se ukázalo, že bezpečnostní list může být vhodným nástrojem pro odstranění nejasností o plnění povinností poskytovat bezpečnostní list a pro případné sdělení nepovinných bezpečnostních informací k chemickému výrobku s vlastnostmi, ke kterému není poskytování bezpečnostního listu povinností.

V takovém případě je ale doporučeno, aby bylo v dokumentu uvedeno, že se jedná o nepovinně poskytovaný bezpečnostní list. Takový bezpečnostní list potom nepodléhá povinnosti aktualizace a kontrole. Z preventivních důvodů je ale doporučeno, aby byl zachován formát bezpečnostního listu.

  • Výjimka z povinného poskytování bezpečnostního listu u výrobků nabízených spotřebitelům

Povinně poskytovaný bezpečnostní list nemusí být dodán, pokud ho nevyžaduje distributor nebo následný uživatel, k výrobkům, které jsou nabízeny nebo prodávány široké veřejnosti společně s dostatečnými informacemi, jež umožní bezpečné používání výrobku. Formu, jak mají být informace o bezpečném používání poskytnuty, nařízení REACH neurčuje (např. uvedení informací na štítku výrobku, vložený leták k výrobku atp.). K této situaci může dojít, např. když

Nahrávám...
Nahrávám...