6.4.4.4
Plněné elektrody pro obloukové svařování korozivzdorných a žáruvzdorných ocelí s přívodem a bez přívodu ochranného plynu
Ing. Josef Trejtnar
Klasifikace plněných elektrod pro svařování výše uvedených typů vysokolegovaných nerezavějících ocelí je uvedena v normě ČSN EN ISO 17633 (055503), která nahradila předchozí normu ČSN EN 12073. Podobně, jako v případě ostatních druhů svařovacích materiálů zavedla rovněž klasifikace podle dvou zaváděných a propagovaných systémů – evropského – A a pacifického – B.
Evropský systém A zahrnuje klasifikaci a značení, vycházející z chemického složení jejich čistého svarového kovu, resp. podle jejich "nominálního složení", které používá pro značení prvků ve svarovém kovu v určitém pořadí, které podle významnosti ovlivňuje celkové vlastnosti svarového kovu.
Systém –B využívá tří nebo čtyřmístného označení typu slitiny a příležitostně i dalších specifických vlastností uvnitř této skupiny. Z toho vyplývá, že již v samotném značení je klasifikace podle obou systémů jen obtížně porovnatelná a uživatel musí respektovat příslušný systém, vyžadovaný technickou dokumentací.
Protože použití plněných elektrod v této oblasti velmi rychle roste a objevují se nabídky řady nových výrobců s klasifikacemi jak podle obou zmíněných systémů ČSN EN ISO 17633, tak i s klasifikací jak podle upravené americké normy AWS A 5.22 pro plněné elektrody s tavidlovou náplní, tak případně i podle původní AWS A5.9 pro omezený počet plněných elektrod s náplní kovového prášku, jsou všechny tyto systémy dále stručně popsány. Současná norma AWS A5.22 už po revizi obsahuje i plněné elektrody s náplní kovového prášku a příslušné tabulky jsou doplněny.
Revize citované normy EN ISO v roce 2017 přinesla v klasifikaci i v označování a v nových druzích řadu změn, které jsou již ve všech doplněných přehledových tabulkách podchyceny. Další rychlý vývoj nových speciálních ocelí si vyžádá i nové druhy plněných elektrod – proto je připravována i nová revize dokumentu EN ISO 17633 na rok 2022.
Klasifikace podle ČSN EN ISO 17 633 - A
Jak již bylo v úvodu uvedeno, vychází klasifikace podle citované normy v systému –A z nominální hodnoty hlavních legujících prvků v čistém svarovém kovu s dalšími symboly pro označení náplně elektrody, druhu ochranného plynu a doporučené polohy pro svařování.
Vysvětlení podávají následující příklady s identifikačními tabulkami pro jednotlivé části klasifikace.
Příklad 1
Plněná elektroda s rutilovou náplní poskytující pomalu tuhnoucí strusku a svarový kov nominálního složení typu 19 12 3 L pro svařování pod ochranným plynem a vhodná pro polohy svařování PA a PB je klasifikována takto:
Plněná elektroda ČSN EN ISO 17633-A – T 19 12 3L R M21 3
kde jednotlivé části znamenají:
T – označení pro plněnou elektrodu pro obloukové svařování - stejné jako v předešlých normách
19 12 3L – vyjadřuje chemické složení čistého svarového kovu v souladu s následující tabulkou
Tabulka Označení chemického složení čistého svarového kovu podle ČSN EN ISO 17633 - A
R – písmeno, které označuje typ náplně elektrody podle následující tabulky
Tabulka Označení typu náplně elektrody
M 21 – klasifikována s ochranným plynem M21 podle ČSN EN ISO 14175
3 – je označení polohy svařování podle specifikace následující tabulky (stejné jako u předchozích klasifikací) Tato část už je pro klasifikační značení nepovinná.
Tabulka Označení pro polohu svařování podle ČSN EN ISO 17633-A
Příklad 2
Plněná elektroda s rutilovou náplní, poskytující pomalu tuhnoucí strusku a vhodná pro polohy PA a PB, jejíž svarový kov nesplňuje všechny limity, uvedené v tabulce "Označení chemického složení čistého svarového kovu podle ČSN EN ISO 17633 - A" je označena následovně:
Plněná elektroda ČSN EN ISO 17633-A- T Z 22 10 N H R C1 3
kde význam jednotlivých částí označení je následující
T – označení pro plněnou elektrodu:
Z – znamená, že chemické složení čistého svarového kovu se odlišuje od rozmezí prvků, stanovených v tabulce 1
22 10 N H – udává chemické složení čistého svarového kovu jako 22%Cr,10%Ni,0,1%N a 0,05%C
R – označení pro rutilovou náplň podle tabulky "Označení pro polohu svařování podle ČSN EN ISO 17633-A"
C1 – klasifikována s ochranným plynem C1 podle ČSN EN ISO 14175
3 – vhodná pro polohy svařování PA a PB dle tabulky" Označení pro polohu svařování podle ČSN EN ISO 17633-A".
Klasifikace podle ČSN EN ISO 17 633 - B
Klasifikace podle systému –B citované normy vychází z odlišného principu – seskupení číslic a písmen charakterizuje určité typy slitin, které mohou být uvnitř navzájem dále rozlišeny.
Některé další vlastnosti nejsou klasifikovány rovnocenným způsobem, jako v systému –A.
Pozor! Podle typu náplně elektrody se liší i rozmezí chemického složení u některých prvků čistého svarového kovu. Proto existují i samostatné tabulky pro každý typ náplně.
Více je vidět z následujících příkladů
Příklad 1
Plněná elektroda s tavidlovou náplní, určená pro svařování s ochranným plynem M21 v polohách PA a PB a poskytující svarový kov typu 316L:
Plněná elektroda ČSN EN ISO 17633 – B – TS 316L-F M21 0
kde:
TS – znamená, že se jedná o plněnou elektrodu pro obloukové svařování, klasifikovanou podle typu slitiny korozivzdorných a žáruvzdorných ocelí
316L – je označení pro chemické složení čistého svarového kovu pro klasifikaci podle typu slitiny…