6.4.6
Navařovací pásky pro navařování pod tavidlem
Ing. Josef Trejtnar
Většinu v současné době zhotovovaných plošně nebo prostorově velmi rozměrných konstrukčních dílů především v energetice, v chemickém, v papírenském nebo v petrochemickém průmyslu by nebylo možno vyrobit tak, aby splňovaly náročné podmínky budoucího provozního využití buď vůbec, nebo jen s vynaložením ohromné spotřeby velmi nákladných druhů materiálů. Jsou proto obvykle vyráběny z běžných konstrukčních ocelí a jejich příští funkční plochy jsou opatřeny plátováním, tj. návarem z materiálu potřebné kvality a vlastností. Tento způsob nejen výrazně šetří výrobní náklady, ale i snižuje rozměry a výrobní náklady jednotlivých dílů. K tomu je nejčastěji využívána technologie navařování pod tavidlem nebo elektrostruskového navařování pod tavidlem s využitím svařovací pásky jako přídavného materiálu.
V uplynulém desetiletí obě uvedené technologie zaznamenaly velmi rychlý rozvoj, který se projevil i v rostoucí nabídce jak různých druhů pásek, tak i potřebných nových typů tavidel.
Aby výsledná kvalita vlastního návaru splňovala požadavky nejen na dosažení potřebného chemického složení návaru, ale i na jeho kvalitu povrchu, velikost promísení se základním materiálem, tloušťku požadované vrstvy na jeden průchod apod., snaží se výrobci tyto vlastnosti ovlivnit i volbou vhodného tavidla či technologie navařování. Proto…