5.9
Nařízení vlády o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie
redakce EnergetikaInfo.cz
Ve Sbírce zákonů ČR vyšlo nařízení vlády č. 459/2024 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 189/2022 Sb., o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie. Novela je účinná od 1. 1. 2025.
Jedná se o návrh novely nařízení vlády podle § 3 odst. 4 zákona č. 165/2012 Sb., o podporovaných zdrojích energie a o změně některých zákonů, ve znění zákona č. 382/2021 Sb. (dále jen "nařízení").
V roce 2022 bylo přijato a ve Sbírce zákonů zveřejněno nařízení vlády č. 189/2022 Sb., o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie na roky 2022 – 2024, které stanovilo pro rok 2022 – 2024 následující:
- druhy podpory a formy podpory, které jsou využity pro podporu,
- druhy podporovaných zdrojů, velikost elektrického instalovaného výkonu výroben elektřiny, tepelného instalovaného výkonu výroben tepla a energetického výkonu výroben biometanu, které jsou předmětem podpory,
- množství tepla z obnovitelného zdroje dodaného do rozvodného tepelného zařízení soustavy zásobování tepelnou energií v případě společného spalování obnovitelného zdroje a neobnovitelného zdroje, které je předmětem podpory,
- vymezení tepla, na které se nevztahuje přechodná transformační podpora tepla v soustavách zásobování tepelnou energií, a ceny povolenky na emise skleníkových plynů zajištující přechod k transformaci výroby tepla,
- maximální výši finanční jistoty v případě aukce,
- druhy podporovaných zdrojů energie, pro které platí:
1. povolení stavby výrobny elektřiny jako podmínka pro účast v aukci,
2. společná aukce pro výrobny elektřiny uváděné do provozu a modernizované výrobny elektřiny,
3. určení podpory zvlášť pro zdroj elektřiny a zvlášť pro výrobnu elektřiny, a
- dobu trvání udržovací podpory elektřiny, dobu trvání udržovací podpory tepla a období, za které se poskytuje přechodná transformační podpora tepla v soustavách zásobování tepelnou energií.
Novelizované nařízení vlády rozšiřuje podle § 3 odst. 5 zákona č. 165/2012 Sb. výše uvedené nařízení o hodnoty pro rok 2025, 2026 a 2027, a to z toho důvodu, aby byla naplněna zákonná podmínka uvedená v ustanovení § 3 odst. 5 zákona č. 165/2012 Sb., která uvádí, že vláda vydá nařízení, kterým doplňuje vymezení podpory, pro další kalendářní rok nebo roky tak, aby bylo vymezení určeno vždy na období minimálně alespoň 3 kalendářních let.
Nařízení stanovuje formy podpory, které budou využity pro podporu ve smyslu zákona (jedná se o 2 formy podpory: zelený bonus a aukční bonus). Dále nařízení stanovuje druhy podporovaných zdrojů, velikost elektrického instalovaného výkonu výroben elektřiny, tepla a biometanu, které jsou předmětem podpory, podmínky pro dodávky tepla v případě společného spalování obnovitelného zdroje a neobnovitelného zdroje, ceny povolenky na emise skleníkových plynů zajištující přechod k transformaci výroby tepla, maximální výši finanční jistoty v případě aukce, podmínky pro účast v aukci pro podporované zdroje energie a dobu trvání některých druhů podpor (udržovací podpory elektřiny a udržovací podpory tepla).
V případě nevydání nařízení by nebyl stanoven rozvoj podporovaných zdrojů energie pro roky 2025, 2026 a 2027, pro jejichž rozvoj je důležitá provozní podpora a absence uvedeného opatření by negativně ovlivnila dosahování cílů v oblasti obnovitelných zdrojů energie a dalších podporovaných zdrojů do roku 2030.
Nařízení vlády č. 189/2022 Sb. a jeho novela jsou jedním z legislativních opatření, která slouží k aktivací nástrojů (podpor) určených k naplňování cílů pro OZE a další podporované zdroje energie stanovené ČR do roku 2030. Cíle pro obnovitelné zdroje jsou stanoveny ve vnitrostátním plánu v oblasti energetiky a klimatu a Státní energetické koncepci. Oba tyto strategické materiály se nyní aktualizují v důsledku transpozice legislativního balíčku fit for 55 a Green Dealu.
Zásady pro návrh a konstrukci novely nařízení:
- Novela nařízení vlády obsahuje hodnoty pro rok 2025, 2026 a 2027, aby splnila zákonnou povinnost uvedenou v ustanovení § 3 odst. 5 zákona č. 165/2012 Sb.
- Hodnoty pro období 2025 až 2027 jsou stanoveny i přes situaci, kdy není vládou schválena aktualizace Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu a Státní energetické koncepce, tedy strategických materiálů v oblasti energetiky, které jsou základním vstupem do novely předmětného nařízení vlády. Jedná se především o hodnoty instalovaných výkonů a vyrobené energie z podporovaných zdrojů energie uvedené v těchto strategických dokumentech. Při tvorbě novely nařízení vlády vycházíme tedy z předpokladu, že uvedené návrhy strategických dokumentů, tak jak byly předloženy vládě ke schválení, budou následně v této podobně odsouhlaseny.
- Hodnoty pro období 2025 až 2027 jsou stanoveny i přes situaci, kdy slučitelnost některých aktivovaných podpor je nyní zajištěna do 31. prosince 2025 (např. podpora biometanu nebo udržovací podpora tepla z OZE) a zajištění slučitelnosti pro další období je nyní předmětem dalších (již probíhajících) činností a zajišťování. Zároveň je dále předpokládáno, že většina druhů provozních podpor bude i nadále podřazena pod blokové výjimky podle tzv. nařízení GBER. Podpory budou aktivovány až v situaci, kdy bude zajištěna jejich slučitelnost s podmínkami veřejné podpory EU. Aktuální informace o seznamu podpor podle nařízení vlády č. 189/2022 Sb., o vymezení rozvoje podporovaných zdrojů energie, které jsou v souladu s právem Evropské unie upravujícím poskytování veřejné podpory, zveřejňuje podle ustanovení § 6 odst. 2 nařízení vlády MPO na odkazu .
- Novela nařízení je primárně zaměřena na rozvoj takových druhů podporovaných zdrojů energie, na které lze využit financování z výnosů emisních povolenek. Z výnosů emisních povolenek lze financovat pouze výstavbu nových výroben energie z OZE (například nových výroben biometanu nebo nových větrných elektráren). Z výnosů emisních povolenek nelze naopak financovat výstavbu nových výroben energie nevyužívající OZE (například výrobna elektřiny z vysokoúčinné kombinované výrobny elektřiny využívající zemní plyn) ani žádné modernizace nebo rekonstrukce výroben energie (ani z OZE ani z jiných paliv). Z výše uvedeného vyplývá, že podpory pro výrobny energie nebo jejich modernizace, které nemohou čerpat finanční prostředky na uvedenou podporu z výnosů emisních povolenek, by měly být nastaveny jen v odůvodněných a velmi omezených případech a rozsahu.
- Konstrukce novely nařízení vlády je zaměřena na druhy podporovaných zdrojů energie, kde má ČR mezery v plnění jejich cílů ve vazbě na naplňování cílů pro OZE do roku 2030. To je případ zejména biometanu a větrných elektráren. Konstrukce novely nařízení vlády není zaměřena na druhy podporovaných zdrojů energie, kde má ČR naplněné plány pro OZE nebo dekarbonizaci do roku 2030 nebo k jejich naplnění směřuje. To je případ například výroben elektřiny z vysokoúčinné kombinované výroby elektřiny a tepla (KVET), neboť pokud se naplní v roce 2025 výkon, který bude nárokovat provozní podporu prostřednictvím Cenového rozhodnutí ERÚ nebo bude vysoutěžen v aukci, pak by měl být již "zasmluvněn" výkon potřebný pro plnění cíle dekarbonizace teplárenství. V podobné situaci je také MVE, nicméně, zde je potřeba vzít v úvahu, že u tohoto druhu OZE může v období 2025 - 2027 docházet k modernizaci uvedených MVE před rokem 2006.
- Konstrukce novely nařízení vlády nebude vymezovat podporu pro druhy podporovaných zdrojů energie, které jsou marginální a zásadně neovlivňují strategii v plnění cílů v oblasti OZE nebo dekarbonizaci energetiky.
- Obecně princip nastavení hodnot pro období 2025 – 2027, v případě, kde jsou podpory na toto období relevantní (například biometan nebo větrné elektrárny), je následující. Výchozí/cílovou hodnotou bude hodnota roku 2030, která je uvedena v roce 2030 pro plnění cílů v oblasti OZE v roce 2030 – tedy hodnota uvedená v aktualizovaném návrhu Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu, který je připraven k projednání a schválení vládou. Vstupní hodnotou bude skutečnost roku 2023. Od výstupní/cílové hodnoty se odečte hodnota vstupní a vznikne rozdíl, který bude rozdělen na tři části do roku 2025, 2026 a 2027 v případě větrných elektráren nebo čtyři části do roku 2025, 2026, 2027 a 2028 v případě biometanu. Předpoklad je, že doba realizace projektu bude 3 roky od přiznání dotace v aukci. Realizace pro vysoutěžené projekty v roce 2025 bude tedy plus 3 roky, a výrobna bude uvedena do provozu v roce 2028. Pro ostatní roky 2026 a 2027 to bude obdobně. Tímto mechanismem budou tedy nejpozději v roce 2030 realizovány a v provozu výrobny, které potřebuje ČR, aby v roce 2030 vyráběli již energie z OZE. V případě biometanu je vhodné provést rozdělení na 4 roky (tedy na období 2025 až 2028), aby byl umožněn adekvátní náběh k rozvoji, s tím, že výrobny biometanu, které se budou ucházet o podporu v roce 2028 (tato hodnota bude doplněna do nařízení vlády při její novele v roce 2025, kdy se bude doplňovat aktivace podpor pro rok 2028) budou mít na realizaci již jen 2 roky.
- Shrnutí: Aktivace podpor v novele nařízení vlády je nastavena tak, aby byly splněny tři podmínky.
- Maximální eliminace požadavků nově aktivovaných podpor na státní rozpočet nebo spotřebitele elektřiny (maximální využití výnosů z emisních povolenek).
- Maximální množství podpor podřadit pod nařízení GBER a provádění notifikačních řízení jen u ojedinělých a opravdu nezbytně nutných podpor a eliminace potřeby evaluačních plánů, které mohou řízení o slučitelnosti podpor prodlužovat a zpožďovat včasnou aktivaci příslušných podpor.
Aktivace podpor v novele nařízení vlády:
-
Podpora aktivována pro:
-
Výrobny elektřiny využívající energii větru (VTE) pro rok 2025, 2026 a 2027,
-
Výrobny elektřiny využívající energii vody (MVE) pro rok 2025, 2026 a 2027,
-
Výrobny elektřiny z vysokoúčinné kombinované výrobny elektřiny a tepla (KVET) pro rok 2025,
-
Výrobny biometanu pro rok 2025, 2026 a 2027,
-
Výrobny tepla z OZE využívající biomasu pro rok 2025
-
udržovací podporu tepla z OZE využívající biomasu pro rok 2025 a 2026
-
Pro ostatní druhy podporovaných zdrojů energie nebo roky podpora není aktivována.
NahoruKomentář k jednotlivým ustanovením novely
§ 5
Podpora biometanu
V uvedeném novelizačním bodě je navržena úprava v § 5 odst. 3 nařízení, kdy navržené vyplývá z probíhajícího notifikačního řízení SA. 104686 – Podpory biometanu o slučitelnosti uvedené podpory s vnitřním trhem EU. V oblasti výkonu 1 až 6 MW budu podpora umožněna pouze pro omezený počet projektů, které jsou vlastněny malými nebo středními podniky nebo společenstvím pro obnovitelné zdroje ve smyslu čl. 107 písm. b) bodu iv) EEAG. Uvedený maximální počet projektů ve smyslu čl. 107 písm. a) EEAG navrhla Evropská komise. Uvedené zajištění požadavku a podmínky na české straně je nutné k tomu, aby bylo dokončeno notifikační řízení SA. 104686 podpora biometanu. Alternativou je samozřejmě situace, že nebude umožněna podpora pro žádné výrobny biometanu s výkonem od 1 do 6 MW, které nevlastní malé nebo střední podniky nebo společenství pro obnovitelné zdroje. Z praktického hlediska k určení 2 výroben biometanu, které jsou vlastněny malými nebo středními podniky nebo společenstvím pro obnovitelné zdroje a budou mít nárok na podporu, předpokládáme, že se bude k tomuto přistupováno tak, že se bude jednat o první 2 projekty, které budou registrovány k podpoře v systému operátora trhu.
Příloha č. 1
V příloze č. 1 v tabulce č. 1, týkající se podpory elektřiny vyrobené využitím energie slunečního záření, se doplňují nové řádky pro rok 2025, 2026 a 2027. U výroben elektřiny využívající energii slunečního záření bylo prokázáno, že pro tyto druhy OZE není pro jejich rozvoj důležitá provozní podpora a mohou fungovat již na zcela tržních podmínek nebo případně s kombinací s investiční dotací. Z tohoto důvodu není pro roky 2025, 2026 a 2027 navrhována aktivace této podpory.
V příloze č. 1 v tabulce č. 2, týkající se podpory elektřiny vyrobené využitím energie větru, se doplňují nové řádky pro rok 2025, 2026 a 2027.
Cílovou hodnotou je výkon 1 500 GW v roce 2030, který má být v ČR podle návrhu aktualizovaného vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu realizován u větrných elektráren v roce 2030. Vstupní hodnotou je potom skutečnost instalací v roce 2023 a dále vysoutěžené kapacity z doposud proběhlých aukcí. Rozdílem cílové a vstupní hodnoty je stanoven zbývající výkon, který je vhodné následně soutěžit v aukcí v letech 2025, 2026 a 2027. Zároveň předložený návrh…