9.7.1
Lesní hospodářství – Úvod
Ing. Pavel Petrů
Charakteristické vlastnosti lesní výroby z pohledu faktorů působících na BOZP:
-
Práce probíhají po celý rok vesměs ve vnějším prostředí, kde může dojít k prochlazení, či naopak z přehřátí organismu, bodnutí hmyzem;
-
Práce je fyzicky namáhavá, běžná je manipulace s rozměrnými předměty a předměty o velké hmotnosti;
-
Přímý a dlouhodobý kontakt zaměstnance (pracovníka) s motorovou pilou, která je relativně těžká, je zdrojem hluku, vibrací a výfukových zplodin, často v nepříznivé poloze těla;
-
Obsluha mobilních strojů, pohybujících se ve složitém neupraveném terénu;
-
Práce s chemickými látkami a přípravky, palivy, mazivy apod.;
-
Rozvoj nových strojů a technologií snižuje ohrožení pracovním úrazem, avšak přináší s sebou nová rizika (např. psychosociální zátěž aj.);
-
Přes všechen technický, technologický i organizační pokrok má stále značný význam lidský faktor, který se projevuje např. v podcenění situace, nedodržování stanovených postupů a pracovního režimu atd.;
-
Nikdy nelze riziko vzniku mimořádné události zcela vyloučit, proto musí být dodržována hlavní zásada – nepřipustit práci osamoceného zaměstnance (pracovníka).
Z pohledu BOZP je velmi důležité odhalování a prevence pracovních rizik viz část 4/2.2 a část 4/2.3.
Uvedené povinnosti jsou přiměřeně závazné i pro osoby samostatně výdělečně činné. V současné době zejména při práci s motorovou řetězovou pilou v těžbě.
Hlavní problémy v pořadí bez priorit jsou:
-
Zdvihání břemen, pracovní polohy při výkonu práce, jednostranně opakovaná práce.
-
Vibrace, hluk.
-
Chemické látky.
Většina problémů vzniká v souvislosti s určitými pracovními procesy. Při hodnocení rizik nebezpečí při pracovních činnostech je nutné se věnovat zejména:
-
Kácení, odvětvování a krácení stromů.
-
Obsluze ručních nástrojů, soustřeďovacích a odvozních prostředků.
-
Působení hluku a vibraci používanými stroji a nářadím.
-
Zdvihání břemen.
-
Jednostranně opakované práce.
-
Práci s chemickými látkami.
I při největší opatrnosti nelze riziko úrazu zcela vyloučit. Proto musí být dodržována hlavní zásada: nepřipustit práci osamoceného pracovníka! Pracovník může pracovat individuálním způsobem, ale v jeho blízkosti musí být vždy další osoba schopná poskytnout pomoc.
NahoruZásady první předlékařské pomoci
Všichni pracovníci v těžební činnosti by měli znát hlavní zásady první pomoci. Jejím cílem je zachránit zraněnému život a vytvořit co nejlepší podmínky pro jeho další léčení. První pomoc (respektující hlavní zásadu neublížit postiženému tělesně ani psychicky) zahrnuje řadu úkonů. Zásady první pomoci jsou uvedeny v části 7/2 příručky.
Nedostatky zjišťované dozorčími orgány
Nejčastější zjišťované nedostatky:
-
v osnově školení nebyly uvedeny existující interní bezpečnostní předpisy,
-
ve školení nebyly uvedeny návody k obsluze,
-
ve školení byly uvedeny již neplatné právní předpisy a byly opomenuty předpisy je nahrazující (vč. zákoníku práce), rozsah školení zdokumentován obecně, bez odkazu na konkrétní předpisy,
-
v některých případech není z dokumentace zřejmé, jak zaměstnavatel seznámil zaměstnance s použitím OOPP – tj. zda konkrétně stanovil, při kterých činnostech je zaměstnanec příslušný OOPP povinen používat,
-
je opomenuto školení ke specifické profesní způsobilosti,
-
vyskytly se i případy, kdy nebyla ověřena zdravotní způsobilost pracovníků,
-
v případech, kdy je předpisem přímo předepsána odborná způsobilost (např. strojnický průkaz, průkaz jeřábníka atd.), je potřebná odborná kvalifikace respektována. V řadě případů však není platnost průkazu včas obnovena, zejména u OSVČ – dřevorubců, kteří nemají svého zaměstnavatele, jehož povinností je toto přezkoušení zajistit,
-
u ostatních profesí, kde není kvalifikace taxativně stanovena, nejsou ve většině případů pracovníci prokazatelně seznámeni s návody k obsluze, např. štípačka, kotoučová pila.
NahoruPracovní podmínky
Zaznamenáno bylo několik případů, kdy nebyla vedena práce přesčas, přičemž kontrolou bylo prokázáno, že práce přesčas je prováděna a nelze vyloučit nedodržení stanovených přestávek mezi směnami.
U zaměstnavatelských subjektů bylo běžně zjišťováno, že seznam pro poskytování osobních ochranných pracovních prostředků (OOPP) má pouze formální význam a není respektován, příp. není vypracován vůbec. Běžně bylo zjišťováno, že seznam obsahuje položky, které nejsou vydávány a naopak jsou vydávány OOPP, aniž by byly v seznamu obsaženy. Bylo zjištěno použití OOPP s prošlou užitnou dobou.
NahoruKontrola na pracovištích
Při kontrole na pracovištích byly zjišťovány dále uvedené závady.
NahoruTěžba, soustřeďování a odvoz dříví
V průběhu dozoru byly zjištěny neodpovídající parametry pařezu, jmenovitě nízko vedený hlavní řez, a dále pak i kácení slabších stromů jedním řezem.
Jako chybu v technologickém postupu lze hodnotit i výše uvedené nedostačující vybavení nářadím, kdy byly stromy o průměru nad 35 cm káceny s použitím dřevorubecké lopatky a pracovník nebyl vybaven potřebným nářadím, které si pak půjčoval z vedlejšího pracoviště a vstupoval tak opakovaně do ohroženého prostoru.
Byla zjištěna práce v prostoru ohroženém zavěšeným stromem, ale i nedostačující ústup při kácení stromu, kdy pracovník navíc nepoužíval (v zimním období) přilbu a byl zasažen padající větví.
Dalším nedostatkem bylo opomenutí vykázat osoby z ohroženého prostoru káceného stromu a zdržování se osob v ohroženém prostoru, nadměrný náklad přepravovaného dříví, přesahujícího výšku klanic nad stanovenou mez a nedostatečně zajištěný náklad – krátké kmeny v horní vrstvě, zajištěné pouze jedním lanem.
U odvozních souprav je nejčastěji zjišťovanou závadou neprovádění měsíčních kontrol stavu klanic, oplenů a nakládacího zařízení, ojediněle i neprovedená revize hydraulické ruky, příp. není veden deník nakládacího zařízení.
Pracovníci provádějící odvoz dříví nebyli seznámeni s právními a ostatními předpisy bezpečnosti práce, souvisejícími s vykonávanou činností.
Dokumentaci o poskytnutí dalších informací a pokynů nad rámec právních a ostatních předpisů nepředložil žádný z kontrolovaných zaměstnavatelů.
V několika případech byly zjištěny nedostatky v prokazování zdravotní způsobilosti obsluhy odvozních souprav.
Pro obsluhovatele hydraulické ruky je dále nutné potvrzení zdravotní způsobilosti pro práci ve výškách. To však nebylo předloženo ani v jednom případě.
Jako zásadní nedostatek bylo opakovaně zjišťováno, že zaměstnavatel nestanovil, při kterých pracovních činnostech musí být příslušný osobní ochranný pracovní prostředek – vzhledem k existujícímu riziku práce – použit.
Nebyl stanoven rozsah kontrol stavu klanic, oplenů a poutacího zařízení. Stejně tak nebyla stanovena přípustná míra opotřebení např. vázacích prostředků.
V mnoha případech bylo zjištěno překročení maximální přípustné výšky středu nákladu nad úrovní klanic stanovené na 35 cm a přesah nákladu u klanic více než polovinou obliny kmene.
NahoruManipulace dříví
Bylo zjištěno nedostatečné zajištění skládky, u které hrozilo samovolné sesutí.
Nedostatky v technickém stavu motorových pil byly zjišťovány spíše ojediněle – nadměrně opotřebený řetěz, nefunkční pojistka akcelerátoru, chybějící zachycovač řetězu.
Závady na používaném dřevorubeckém nářadí byly zjištěny ojediněle – např. řádně nezajištěný kalač na násadě.
K přepravě pohonných hmot byly používány neodpovídající plastové kanystry.
NahoruManipulační sklady
Na manipulačních skladech běžně chybí označení skladu tabulkou zákazu vstupu nepovolaných osob a dopravní značka omezující rychlost jízdy.
Nejsou vypracovány specifické technicko-organizační směrnice pro provoz skladu.
NahoruStroje a technická zařízení
Závazně stanovené zásady pro provádění kontrol strojů a technických zařízení jsou zjišťovány spíše výjimečně. Pokud byly kontrole předkládány, šlo z velké části o návody k obsluze strojů/zařízení, které nebyly dále pro místní podmínky rozpracovány.
Nejsou dodržovány termíny revizí tlakových nádob stabilních a revizí ručního nářadí, kdy jsou často opomíjeny zejména revize el. spotřebičů a prodlužovacích přívodů.
Záznamy o údržbě strojů nejčastěji prováděné obsluhou stroje nejsou vedeny. Pokud je údržba prováděna dodavatelsky, např. servisní organizací, je rozsah údržeb a termíny dokládán pouze fakturací.
NahoruPracovní úrazy
V oblasti evidence a šetření pracovních úrazů opakovaně nejsou zaznamenávána opatření pro zabránění opakování úrazů. Ze zjištění tak vyplývá, že úrazové události nejsou zdrojem informací o existenci pracovních rizik, ale jsou vnímány jako izolované události, aniž by byla vzata v úvahu možnost opakování úrazu.
NahoruOdpovědnost za BOZP
Smlouvy obsahují stať převádějící odpovědnost za bezpečnost a ochranu zdraví při práci na provádějící subjekt. Smlouvy jsou koncipovány na celkový objem prací během kalendářního roku, nikoliv na jednotlivé porosty (tj. pracoviště).
V některých případech bylo předání pracoviště provedeno formou zadávacího či úkolového listu nebo zápisem v deníku lesníka apod., jindy zcela chybí.
Při vymezení této zodpovědnosti při soustřeďování dříví je nutno za pracoviště považovat i soustřeďovací linky a skládky, které zasahují mimo rámec porostu. Předání pracoviště respektující tyto zvláštnosti nebylo zaznamenáno.
NahoruPříklady úrazů při pěstební činnosti
-
Trhač pracoval při sběru šišek na jedli a chtěl přeskočit přímo do blízko stojící koruny druhé jedle. Skok mu však nevyšel a byl nalezen mrtev pod stromem teprve druhého dne (nikdy se nesmí skákat ze stromu na strom).
-
Žena trhala jeřabiny z nevysokého jeřábu. Použila však krátký žebřík, který dosahoval pouze k první…