5.2.8
Dokumentace o provedeném školení
JUDr. Anna Janáková
NahoruPovinnost vést dokumentaci o skolení
Zákoník práce v ust. § 103 odst. 3 stanoví, že zaměstnavatel je povinen určit způsob vedení dokumentace o provedeném školení. V jakém rozsahu bude dokumentace vedena, je zcela na rozhodnutí zaměstnavatele.
NahoruPotřebnost dokumentace
Dokumentace o provedeném školení slouží k tomu, aby zaměstnavatel mohl kdykoliv dokladovat, že dostál svým povinnostem vyplývajícím z ust. § 103 odst. 2 a odst. 3 zákoníku práce. Tedy že zaměstnavatel:
- určil obsah školení,
- určil četnost školení,
- určil způsob ověřování znalostí,
- stanovil periodicitu pravidelných školení, vyžaduje-li to povaha rizika a jeho závažnost,
- určil způsob vedení dokumentace,
- že zajistil školení (včetně ověření znalostí) každého konkrétního zaměstnance způsobem, který určil.
Dokumentace o provedeném školení slouží pro prokázání plnění zákonné povinnosti zaměstnavatele vyplývající z ust. § 103 odst. 2 a odst. 3 zákoníku práce kontrolním orgánům inspekce práce. Rovněž tato dokumentace poslouží v případě zproštění se odpovědnosti zaměstnavatelem za úraz vzniklý zaviněným porušením předpisů k zajištění BOZP zaměstnavatelem jako důkaz pro prokázání řádného proškolení zaměstnance. V neposlední řadě slouží zaměstnavateli k tomu, aby měl přehled o rozsahu, četnosti, obsahu a termínech školení svých zaměstnanců, kterážto činnost je důležitou součástí prevence rizik na úseku péče o bezpečnost a ochranu zdraví při práci.
NahoruVnitřní předpis (směrnice) zaměstnavatele
Z hlediska toho, co vše by měl zaměstnavatel ohledně organizace a dokumentace školení BOZP zajistit, lze doporučit přijetí vnitřního předpisu (směrnice) zaměstnavatele ohledně školení BOZP. Taková směrnice by měla řešit a obsahovat přijatá rozhodnutí zaměstnavatele ohledně shora bodů a) až f). Jako přílohy takové směrnice by bylo vhodné uvést osnovy školení (podrobně pojednává jiná kapitola) a to podle četnosti školení, kterou zaměstnavatel určil.
NahoruPlán školení BOZP
Je možné také doporučit stanovení plánu školení o předpisech BOZP, který by obsahoval časový harmonogram školení zaměstnanců o předpisech k zajištění BOZP podle četnosti a periodicity, kterou zaměstnavatel určil. Plán by měl obsahovat také způsob zajištění příslušného školení (lektora/školitele). Sledování plnění stanoveného plánu v takovém případě bude dávat zaměstnavateli aktuální přehled o tom, jak zajišťuje a jak probíhá školení ve smyslu shora uvedeného požadavku uvedeném pod písm. f).
Zpracování a využívání plánu při školení zaměstnanců je i jedním ze způsobů naplnění jedné ze všeobecných zásad bezpečnosti a ochrany zdraví při práci, a to "plánování", uvedené v ust. § 102 odst. 5 písm. g) zákoníku práce.
NahoruZáznam o provedeném školení BOZP
Základním dokladem o splnění povinnosti uvedené shora pod písm. f) je záznam o provedeném školení. Obsahové náležitosti a formu záznamu o úrazu si zvolí zaměstnavatel sám. Co vše do záznamu uvést je více méně určeno tím, jaké údaje a informace může zaměstnavatel potřebovat k tomu, aby prokázal, že školení provedl u konkrétních pracovníků v souladu s obsahem, četností a periodicitou, kterou zvolil.
Údaje, které by v záznamu měly být v každém případě, jsou především:
- -
označení zaměstnavatele, který školení zajišťoval,
- -
specifikace druhu školení podle určení a zaměření,
- -
odkaz na osnovu školení, podle které školení probíhalo (nejlépe připojení příslušné osnovy školení záznamu o provedeném školení k záznamu či vícero záznamů, bylo-li školení prováděno v několika skupinách),
- -
datum konání školení,
- -
identifikace a podpisy zaměstnanců, kteří byli školeni a jejichž znalosti…