dnes je 27.12.2024

Input:

"Interní auditor kvality"

20.4.2017, , Zdroj: Verlag Dashöfer

2.2.92
"Interní auditor kvality"

Ing. Monika Becková

Dotaz:

Zajímalo by mě, zda by mně absolvování semináře "Interní audit kvality" umožnilo provádět interní audity. Mně totiž v letošním roce "vyprší" certifikát pro auditora. Nahradí osvědčení o absolvování uvedeného semináře stávající certifikát?

Odpověď:

Nejprve si připomeňme, z čeho vlastně vycházejí požadavky na odbornou způsobilost (požadované kompetence) interního auditora. Ty vycházejí z návodu ve směrnici ČSN EN ISO 19011:2012 – "Směrnice pro auditování systémů managementu" - kapitola 7, Kompetence a hodnocení auditorů; dále z vlastního ustanovení normy ČSN EN ISO 9001:2016 – "Systémy managementu kvality – Požadavky", a samozřejmě z vnitřních předpisů organizace.

Pokud se týká ČSN EN ISO 19011:2012, v této oblasti doporučuje zhruba následující:

  • auditor má mít dostatečné kompetence ke splnění potřeb programu auditů;

  • tyto kompetence zahrnují:

    1. Osobní chování,
    2. Všeobecné znalosti a dovednosti,
    3. Znalosti a dovednosti auditorů specifické pro obor a odvětví dané organizace,
    4. Specifické znalosti a dovednosti systému managementu kvality (pokud se jedná o interní audit systému managementu kvality).

Způsob prokázání kompetencí si ale stanoví organizace sama. Může si tak do interních požadavků na auditora stanovit např. počet let (odborné) praxe, účast na interním nebo externím školení, zkušenosti v provádění interních auditů apod.

Stanovené kompetence pak auditor prokáže např. profesním životopisem, nebo také v dotazu zmiňovaným certifikátem či osvědčením ze školení.

Norma ale nikterak nestanovuje znaky takového certifikátu či školení (nehledě

Nahrávám...
Nahrávám...